Romantičen pobeg v dvoje

Anja Mrevlje 03.02.2016
Budimpešta

Na vino v Goriška brda

Goriška brda so čudovita v katerem koli letnem času – pa četudi cel vikend preživimo v eni od vrhunskih vinskih kleti. Vsekakor se naročimo na degustaciji pri enem od briških vinarjev, ki so ime Slovenije ponesli v svet (priporočamo Movio, Klinca, Simčiča, Edija Simčiča, Nanda, Kabaja …), za romantično večerjo pa ni boljšega kraja od terase Uroša in Nejke Klinec na Plešivem, kjer lahko tudi prespimo v unikatnih sobah, ki so jih opremili gostujoči umetniki. Za nameček imamo le streljaj čez mejo dve italijanski ''michelinki'' – La Subido v Krminu in L’Argine a Venco v Dolenjem. Festival rebule in oljčnega olja v Višnjeviku sicer letos poteka med 15. in 17. aprilom, Brda in vino 23. in 24. aprila, Odprte kleti Brda pa 4. in 5. junija.
www.brda.si

Pridih francoskega sredi Ljubljane

Če je hotel Vander dovolj dober za Kylie Minogue … Med vsemi butičnimi hoteli v Ljubljani je Vander na ozki Krojaški ulici tik ob Ljubljanici v zadnjem času najbolj opevan v tujem tisku. Z razlogom. Moderen dizajn je delo biroja Sadar+Vuga, za kuhinjo skrbi francoski mojster Benjamin Launay, ki posrečeno kombinira francosko s slovenskim, hotel pa se med drugim ponaša s prvim šampanjskim barom v Ljubljani, kjer so dobro založeni tako s francoskimi aduti kot z domačimi peninami. Obisk Vandra lahko združimo s festivalom penin, ki bo tudi letos v hotelu Union 19. februarja.
www.vanderhotel.com


V hiško na drevesu

Kar se tiče romantičnosti, bomo težko našli kaj bolj primernega za praznik zaljubljencev kot Hišo Raduho v Lučah, tik pred prelepo Logarsko dolino. Izbiramo lahko med hiško na drevesu, prenovljenim kozolcem in prenovljeno staro štalo; vse nastanitve spremlja še džakuzi, v spanje pa zaziba zvok Savinje pod nami. Za nameček se Hiša Raduha ponaša še z eno najboljših kuharic v državi, Martino Breznik, ki je kuhinjo svojih prednic povzdignila na višjo sodobno raven. Na svoj račun bomo prišli tudi pohodniki – poleg Logarske doline so blizu še Robanov kot, Matkov kot in dvatisočak Raduha.
 www.raduha.com

Pri kuharskem čarovniku 

Avstrijski petičneži že vedo, zakaj se radi vračajo v Hišo Denk, še posebej v zadnjem letu, ko je Gregor Vračko popolnoma prenovil restavracijo v lesenem skandinavskem slogu in ji dodal še elegantna prenočišča. Vračko velja za enega največjih kuharskih talentov v državi, ima pa tudi eno bolje založenih vinskih kleti. Če žlahtne kapljice vseeno ne bo dovolj, pa le prosimo Grega, naj nam rezervira degustacije pri avstrijskih biodinamičnih vinarjih (Muster, Tscheppe, Verlitsch) takoj čez mejo, kjer imajo vinski turizem resnično vzorno razvit.
www.hisadenk.si


Ko imamo Benetke samo zase ...

Le malokdo se lahko pohvali, da ima najbolj romantično mesto na dosegu roke. Da bi res doživeli to turistično oblegano meko, v Benetkah nujno prespimo (sobo bomo dobili že za 60 evrov za dva), saj se šele zvečer, ko se turisti umaknejo, res pokažejo v svoji pristni podobi. Pojdimo na kozarček domačega vina (ombra) ali aperol-spritz v enega od lokalnih “bacarov”, kamor zahajajo domačini. Pojejmo chicetti (tipični beneški prigrizki) ali dva, ustavimo se na ribji tržnici na sveži ostrigi in proseccu, nato pa se v soju luči sprehodimo po praznem Markovem trgu, “najlepši dnevni sobi Evrope”. In še namig: v Benetkah je vsa pijača cenejša, če jo spijemo ob pultu (“al banco”).

www.turismovenezia.it

 V Budimpešto v terme in na “michelinko”

Odkar vozi vlak iz Ljubljane do Budimpešte že za 18 evrov, res ni razloga, da ne bi konec tedna preživeli v eni bolj živahnih prestolnic tega konca Evrope. Budimpešta se poleg bogate kulture in starih termalnih kopališč ponaša tudi z edinimi “michelinkami” v vzhodni Evropi (poleg Varšave, kjer pa imajo samo eno) – pojdimo na kosilo v Onyxa, Costes, Borkonyho ali Tantija. Zvečer se ustavimo na avtohtoni vinski sorti, tokaju, v enem od vinskih barov ali pa raziščimo nočno življenje v enem od “kertov” ali tako imenovanih “ruin pubov” – slikovitih lokalov, postavljenih v zapuščenih, razpadajočih stavbah.

www.budapest.com
   

Dunaj onkraj muzejev in palač

Dunaj še zdaleč ni zapeta avstrijska cesarska prestolnica, kot bi njegova bogata zgodovina in arhitektura dajala misliti. Da, na Dunaju imamo vrhunske muzeje in galerije ter najbolj elegantne kavarnice in hotele, ima pa Dunaj tudi bolj sproščeno plat. Pojdimo na käsekreiner (kranjsko klobaso) in pivo na Bitzingerjevo stojnico pri Albertini. Na tržnici se ustavimo na ostrigah, rostbifu in kozarčku grüner veltlinerja, zvečer naredimo obhod po »beislih«, pristnih dunajskih lokalih, za zajtrk pa rezervirajmo mizo v bistroju Maierei, izpostavi pregrešno dragega Steirrecka (dve Michelinovi zvezdici), kjer za 23,90 evra pred nas postavijo vse od tatarca zlatovčice do poširanega jajca z gosjimi jetri.

www.wien.info


V Opatijo v slogu Joyca in Nabokova  

Prenovljen butični hotel Bevanda je eden od samo treh na Hrvaškem, uvrščen v elitno skupino Relais & Chateaux. Upravičeno. Hotel z desetimi sobami in pogledom na Kvarner je eden tistih, ki se zdi kot ustvarjen za romantični oddih v nekdanjem avstro-ogrskem letovišču. Steklena restavracija, v kateri ustvarja chef Andrej Barbieri, je morda najlepša (pa tudi najdražja) na Hrvaškem, sobe pa so poimenovane po znanih osebnostih, ki so zahajale v Opatijo (Joyce, Nabokov, Čehov, Einstein). Ko se naveličamo džakuzija v sobi, se lahko sprehodimo po sloviti opatijski promenadi Lungomare, ki vodi vse do Lovrana, vmes pa se ne pozabimo ustaviti še na vroči čokoladi v Kraševi slaščičarni ali pa na kozarčku penine v starem hotelu Milenij.
www.visitopatija.com 


Rovinj, kot je nekoč bil

Stari Adriatic je bil lani popolnoma prenovljen v sodoben dizajnerski hotel z izvrstno hotelsko restavracijo in enim najbolje založenih barov na Hrvaškem. Še posebej je impresivna njihova zbirka viskijev, vključno z nagrajenimi Japonci. Rovinj je sicer v zimskem času precej bolj zaspan kot v sezoni, a ima mestece s svojimi kamnitimi uličicami in beneško arhitekturo morda tako še večji čar. Poleg tega se lahko čez dan zapeljemo v istrsko notranjost, kjer bomo našli nekatere izjemne vinarje (Kozlovič, Roxanich, Matošević, Kabola …) in odlične konobe (Morgan, Buščina …), če pa smo željni tartufov, je pravi naslov idilični Motovun, kjer poleti poteka tudi filmski festival.
www.tzgrovinj.hr

 

Smučarski oddih za zaljubljene

Avstrijska Koroška vabi – ne samo z izjemnimi progami, temveč tudi z luksuznimi hoteli, ki se zdijo kot nalašč za pare. Pravi naslov je Osojščica (Gerlitzen), kjer hotel Feuerberg na višini 1.700 metrov nadmorske višine ponuja 60 sob in 14 hišk, štiri zunanje in notranje bazene – od tega tudi tako imenovanega “brezkončni” in devet različnih savn. Vrhunska je tudi restavracija – specializirani so za piva, razgled pa je tako božanski, da bomo hoteli pozabiti na smučanje in želeli le uživati na terasi.

www.hotel-feuerberg.at


      



Izbor urednika

Spletni urednik, Pika Zrim, priporoča