Tradicija na naši mizi - Babičin kruh pekarne Grosuplje

Anja Mrevlje 08.11.2016
Babičin kruh pekarne Grosuplje

Presejale so moko, dodale zmečkan krompir, košček masla, ščep soli in prilile toplo mleko, v katerem so raztopile kvas in žličko sladkorja. Dodale so še doma narejen kvasni nastavek in ročno zamesile voljno testo. Ponavadi so ga nežno položile v namaščen pekač, pokrile s krpo in postavile na toplo in mirno mesto, da je lepo vzhajal. Spekle so ga v krušni peči, da je dišalo po celi hiši.

Najboljše stvari se ohranijo v prijetnih spominih in starih receptih. V Pekarni Grosuplje se dobro zavedajo vrednosti ohranjanja znanja in tradicionalnih veščin priprave testa, zato so se odločili, da ponovno oživijo postopek priprave kruha s kvasnim nastavkom, ki so ga poznale in pripravljale naše babice.

Babičin kruh pekarne Grosuplje.

Skrivnost se skriva v posebni dolgotrajni pripravi testa. Najprej pripravimo kvasni nastavek, ki ga skrbno zamešamo iz moke, vode in ščepca kvasa ter pustimo počivati vsaj pol dneva. Nato v kvasni nastavek zamešamo ostale sestavine kruha in oblikujemo končno testo. S tako pripravo testa je mogoče najbolje izkoristiti naravne danosti uporabljenih sestavin in ustvariti okusne hlebce kruha, kot so jih poznale naše babice. Takšen je tudi Babičin kruh. Odlikujejo ga izjemna polnost okusa domačega belega kruha, izrazita aroma ter mehka in sočna sredica, obdana z mamljivo hrustljavo skorjo. Da s takim postopkom priprave testa dosežemo čudovite in posebne čutne lastnosti kruha, dobro vedo tudi drugi narodi. Tako se izdelujejo prave francoske baguette, italijanske ciabatte in kruh panettone, švicarske tradicionalne kmečke vrste kruha, uporabljajo pa ga tudi v Španiji in Veliki Britaniji.

Slovenski etnolog prof. dr. Janez Bogataj navaja: “S postopno splošno prevlado krompirja kot živila na prehodu iz 18. v 19. stoletje se je začela povečevati njegova uporaba v vsakdanji in praznični prehrani. Postal je glavna jed, pogosto tudi koristen in okusen dodatek jedem. Ljudje so spoznali, da lahko s pomočjo krompirja pripravijo celo okusen in sočen kruh. Vendar pa teh njegovih lastnosti ni omogočal le dodani krompir, temveč dolgoletno znanje priprave kvasnega nastavka ali predtesta, s katerim so gospodinje zamesile testo za vsakdanji in praznični kruh ter ga spekle v pečeh.”

Babičin kruh so ovili v papirnato pasico, na kateri so tradicionalni slovenski ornamenti s prtov. Do zares dobrega kruha ni bližnjic. Babičin kruh iz Pekarne Grosuplje je narejen z ljubeznijo in lepimi spomini na babičino dišečo kuhinjo.
mercator.si

Izbor urednika

Spletni urednik, Pika Zrim, priporoča