Slovenske mikropivovarne, ki bi jih moral poznati vsak pivoljub

Teja Korošec 02.05.2017
Foto: Unsplash

Humanfish

Foto: The Humanfish Brewery

Pivovarna Humanfish predstavlja prvo alternativo velikim slovenskim pivovarnam, saj je bilo njeno prvo pivo zvarjeno že leta 2008 v Slovenj Gradcu. Nekaj let kasneje se je proizvodnja piva preselila v prostore nekdanje mlekarne na Vrhniki. Danes nam mikropivovarna poimenovana po najslavnejši slovenski avtohtoni živali ponuja okoli 15 vrst točenega in ustekleničenega piva, ki jih lahko naročimo v številnih pivnicah in barih po Sloveniji. 

Reservoir Dogs

Foto: Reservoir Dogs Brewery

Pivo Reservoir Dogs je rezultat dela štirih prijateljev, ki svoje znanje varjenja piva različnih okusov pilijo v pivovarni v Ajdovščini. Poleg slovenskega hmelja uporabljajo tudi ameriške vrste s sadnimi aromami. Pivski mojstri spodbujajo domačo proizvodnjo piva, saj trdijo, da pivo med prevozom na drug konec sveta izgubi veliko pozitivnih lastnosti.

Vizir

Foto: Piva Slovenije

Piva Vizir so svoje ime dobila po Napoleonovem konju, saj znamko ustvarjata ljubitelja konj iz Črnomlja. Njuna piva zaznamujejo nenavadni okusi, ki vključujejo kostanj, karamelo, česen in celo tipično slovensko jed matevža. Za mikropivovarno Vizir so značilne tudi naravne sestavine, saj piva ne vsebujejo nobenih umetnih barvil, arom in konzervansov. 

Tektonik

Foto: Tektonik

Največja mikropivovarna v Ljubljani svoje opojne mešanice vari od leta 2015. Tektonik ponuja sedem vrst ustekleničega piva, ki ga je mogoče naročiti v mnogih bolje založenih barih v Ljubljani, Kopru, Kranju in Mariboru. Okus izvirnih piv je osnovan na angleških, belgijskih in nemških pivovarskih praksah. 

Mali Grad

Foto: Pivovarna Mali Grad

Danes zelo uspešna butična pivovarna Mali Grad izpod kamniških gora navdih za dizajn in motive črpa iz kamniških legend. Svojo pot je začela v domači garaži, kjer sta njena snovalca pivo varila kar tri leta. Danes znamka ponuja svetlo, temno in pščenično pivo. 

Carniola

Foto: Carniola Brewery

Pivo Carniola je na slovensko pivsko prizorišče vstopilo leta 2012. Mikropivovarna v Žirovnici vari pivo vrste ale ter uporablja izključno slovenski avtohtoni hmelj. Vključuje tudi okuševalnico piv oziroma "tap room". Znamka si je tudi že prislužila nekaj nagrad na ljubljanskem festivalu piva. 

Pelicon

Foto: Pivovarna Pelicon

Butična pivovarna Pelicon iz osrčja Vipavske doline ponuja kar 10 vrst piva, ki jih je med drugim možno naročiti preko znamkine lastne spletne trgovine. Nefiltrirana in nepasterizirana piva so od leta 2013 prejela več nagrad, poskusiti pa jih je mogoče tudi v trgovinici Pelicon v Ajdovščini vsak konec tedna.

Predlagamo, da prihajajoče sončne dni izkoristite za degustacijo omenjenih piv v centru mesta. Če bi v pivu raje uživali z domačega kavča, pa je velika ponudba piv na voljo tudi v specializiranih trgovinah. Ljubljanska pivoteka Za popen't na primer razpolaga s preko 50 vrstami piva slovenskih mikropivovarjev.

Izbor urednika

Spletni urednik, Pika Zrim, priporoča