Od Budimpešte do Sarajeva - lov za kulinaričnimi presežki

Anja Mrevlje 19.04.2016
naslovna

Ko so turistične atrakcije v drugem planu in je iskanje najboljše hrane pomembnejše, je velik in za mnoge tudi ključen del potovanj dobra hrana, prek katere spoznavamo kulturo naroda, ki nas gosti med počitnicami. Za številne ljubitelje potovanj je prav nacionalna kulinarika tista, zaradi katere se odpravijo na določeno potovanje. Tako si ljubitelji manga, papaje, avokada, pomela in drugega tropskega sadja privoščijo oddih v Indoneziji, tisti, ki se jim sline cedijo ob ribah, školjkah in jastogih, gredo po svoj odmerek gurmanske droge na Šrilanko, ljubitelji sušija pa bodo na svoj račun prišli na Japonskem. A če ostanemo pri bolj domačih okusih in bližnjih krajih, tudi ti ponujajo pester nabor kulinaričnih destinacij, ki bodo potešile vse gurmane.

Toskana za romantike

Zasluženo lahko začnemo s Toskano, ki je za ljubitelje vina in testenin presežek okusov. V katero koli gostilno bomo tam zavili, nam prav gotovo ne bo hudega. Da bodo kulinarični trenutki prijazni tudi denarnici, se izogibajmo glavnih trgov in lokalov, ki so povsem ob turističnih atrakcijah. Nekaj ulic stran so cene že veliko bolj znosne. In kaj moramo v Toskani, poleg vina in pašte, še preizkusiti? Na ulici, za na hitro, bo prava izbira lampredotto. Gre za burger, ki je pripravljen iz govejega želodca. V restavraciji za predjed preizkusimo crostine – kruhke z jetrcami, panzanello – solato s kruhom in lardo di colonnata – svinjsko mast, narezano na zelo tanke kose. Med juhami izberimo pappa al pomodoro – paradižnikovo juho ali pa, če bomo v Toskani pozimi, naročimo ribollito – eno najbolj znanih toskanskih juh. In želodec je že dobro ogret ter pripravljen na konkreten kos mesa. Če kje, potem si v Toskani privoščimo florentinca. Odličnega florentinca nam bodo postregli na domačiji Riserva di Fizzano v Castellina in Chianti pri Sieni. Vsa skrivnost je v izbiri pravega mesa, pravilnega odreza in prave peke. Prepustimo Italijanom, da nam pokažejo, kako se streže mesu. 


Za sladico v Toskani največkrat na vrsto pride sladoled. Gelaterije Grom zagotovo že poznamo, pa vendarle moramo preizkusiti sladoled, na katerega prisegajo domačini. V Sienni ga najdemo v slaščičarni Kopakabana, ki poleg izredno gostoljubnih natakarjev in odličnega vzdušja za kepico sladoleda ponuja tudi nekoliko bolj razumne cene. Če je prostora še za kaj bolj konkretnega, preizkusimo torto castagnaccio, ki je narejena iz kostanjeve moke. Toskane ne zapustimo brez obiska vsaj enega vinarja. Na domačiji Sassotondo, ki se nahaja v provinci Grosseto, bomo začutili vrnitev k bistvu – ljubezni do narave in hrane. Gostila nas bosta nekdanji filmski režiser in agronomka, ki sta se naveličala mestnega življenja ter za svojo ljubezen do hrane in vina energijo usmerila v vinograde.

V Sarajevo na kavo in burek

Morda bosanske prestolnice ne povezujemo ravno z destinacijo, kamor bi se odpravili po kulinarične pregrehe. A le pomislimo, kako je uživati ob pečenih paprikah, čevapčičih, toplih in mehkih lepinjah in seveda bureku. Zakaj ne bi vse te hrane jedli do onemoglosti, brez da nas razvajanje brbončic prehudo udari po žepu? Ne pozabimo, v Sarajevu se dan obvezno začne s kavo. Ta je močna, a še vseeno ne pregrenka. Kako jim to uspe, vedo le oni. Sarajevo je polno tradicionalnih kavarn, vedno več pa je tudi novih, trendovskih kafeterij. Ena izmed teh je Caffe Kamarija, ki poleg odlične kave ponuja panoramski razgled na mesto. 


Ne le kava, bosanska skrivnost je tudi priprava enkratnega bureka, po katerem se nam bodo doma še dolgo cedile sline. Za kosilo sledijo čevapčiči v lepinji, enkratni so v okrepčevalnici Dveri, ki stoji ob neposredni bližini Baščaršije. Za večerjo si lahko privoščimo spoznavanje živahne dinamike bosanske kulinarike, priporočamo restavracijo 4 sobe Gospodje Safije, ki med drugim ponuja goveji karpačo, rižote, tunine steake, obaro iz jagnjetine in čokoladni sufle. Ja, tudi to je bosanska kuhinja.

Gurmanski vikend v Budimpešti

Budimpešta je prestolnica ene izmed naših sosednjih držav, ki je povsem po krivici prevečkrat spregledana in neobiskana. To mesto ponuja neverjetno arhitekturo, zanimive lokale in številne kulturne prireditve, ki navdušujejo obiskovalce. Njihovo ljubezen do zgodovine, kulture in oblikovanja lahko začutimo v butičnem hotelu Brody House, ki bolj kot na hotel spominja na filmsko kuliso in z različnimi sobami vsakemu gostu ponuja drugačno izkušnjo. Hotel se nahaja v bližini Madžarskega nacionalnega muzeja, v okrožju 8, ki je poln restavracij in kavarn. Okrožju pravijo kar budimpeški soho. Prav v teh bomo spoznali kulinarično raznolikost, ki jo ponuja madžarska prestolnica.


Čeprav bomo na jedilnih listih prepoznali le golaž in paprikaš, se za vse ostalo lahko pustimo presenetiti. Najbolj pristen golaž boste v Budimpešti našli v bistroju Hungarikum, kamor domačini hodijo po obujanje spominov iz otroštva. V bistroju namreč pripravljajo tradicionalno madžarsko hrano, kakršno so kuhale tamkajšnje mame in babice. Sicer pa, kjer koli v Budimpešti bomo jedli, bo prav prišla pomoč pri branju jedilnih listov – lecsó je odlična zelenjavna juha, halászlé pa je juha za ljubitelje morske hrane. Pörköltsi je značilna mesna jed, ki po videzu spominja na golaž, a okus je povsem drugačen. Budimpešte ne gre zapustiti, ne da bi preizkusili kakšne od nadevanih jedi. Töltött je izraz, ki pomeni nadevano, öltött káposzta pa so na videz podobne nam poznanim sarmam, našli pa bomo tudi nadevane paprike.

Tri lokacije, ki jih ne smemo izpustiti

  • V Sienni na sladoled: Gelateria Kopakabana, Via dei Rossi, 52/54, Siena
  • V Sarajevu na kavo: Caffe Kamarija, Pod bedenom, Sarajevo
  • V Budimepšto po pristnost: Bistro Hungarikum, Steindl Imre u. 13, Budimpešta

Besedilo: D. M.

Foto: Depositphotos


Izbor urednika

Spletni urednik, Pika Zrim, priporoča