Od korzeta do žaketa: Po modni navdih v muzej
V Mestnem muzeju Ljubljana si vse do 23. februarja prihodnje leto lahko ogledamo razstavo Od korzeta do žaketa: Oblačilni videz Ljubljančanov, 1850–1950. Razstava je zasnovana kot sprehod skozi zgodovino oblačenja in združuje približno štiristo kosov iz tekstilne zbirke muzeja.
Muhasti aprilski dnevi so kot nalašč za prevetritev garderobne omare in ... obisk muzeja! In če ravno razmišljamo, kaj bi v svoji omari radi obdržali za naslednjo sezono, lahko navdih poiščemo v Mestnem muzeju Ljubljana na razstavi Od korzeta do žaketa, ki predstavlja, kako so se oblačili Ljubljančani v starih časih.
Skozi posamezne vsebinske sklope razstava predstavlja oblačilno dediščino od sredine 19. do sredine 20. stoletja. Avtorica razstave, muzejska svetnica Mojca Ferle, je prepričana, da je oblačilna zbirka pripovedovalka zgodb preteklosti in več kot le moda nekega časa.
Vsebinski sklopi, ki jim sledimo na razstavi so: začetki zbirke, salon modistke in krojača, sporočilnost oblačil za posebne priložnosti, pogled pod obleko, večerne in slavnostne obleke, ljubljanski modni obrtniki in trgovci, obleke znanih Ljubljančank in Ljubljančanov, obleka kot nosilka spomina in osebnih zgodb, krzno nekoč in danes, trajnostna moda in muzejska sodelovanja s sodobnimi modnimi ustvarjalci.
Tekstilna zbirka muzeja, ki danes obsega približno 4.500 enot, je začela nastajati sredi 50. let 20. stoletja. Intenzivneje in sistematično se je v zadnjih tridesetih letih znotraj tekstilne oblikovala oblačilna zbirka, s poudarkom na oblačilni kulturi ljubljanskega meščanstva, od druge polovice 19. stoletja do 50. let 20. stoletja. Nastal je bogat in raznolik fundus, ki je širši javnosti malo znan, obsega pa oblačila v širšem pomenu: vrhnja oblačila, spodnje perilo ipd., oblačilne dodatke: pokrivala, obuvala, rokavice ipd. ter druge dodatke: pahljače, sončnike, pipe, ustnike ipd. in razne vzorčne ter krojne predloge, orodja in opremo ljubljanskih oblačilnih obrtnikov.
Razstava od Korzeta do žaketa omogoča tudi bogat spremljevalni program, ki je zamišljen kot mreža sodelovanj. Več o delavnicah na spletni strani Mestnega muzeja Ljubljana.
Mogoče te zanima tudi?
preberi povezane vsebine