Oskarji 2018 - kdo so zmagovalci

CITYLIFE
Oskarji 2018

Po pričakovanjih je na letošnji 90. podelitvi najprestižnejših filmskih nagrad oskar v Los Angelesu slavil romantični fantazijski film režiserja Guillerma del Tora z naslovom Oblika vode, ki je pobral štiri pozlačene kipce, vključno za najboljši film. Film Oblika vode je dobil še oskarja za režijo (Guillermo del Toro), za izvirno glasbo (Alexandre Desplat) in scenografijo (Paul Denham Austerberry). S tremi oskarji mu je sledila vojna drama Dunkirk, ki je osvojil tri oskarje v tehničnih kategorijah - montaža, oblikovanje zvoka ter montaža filma.

Po dva oskarja pa sta dobila filma Najtemnejša ura, v katerem je oskarja za glavno moško vlogo osvojil izvrstni Gary Oldman z upodobitvijo Winstona Churchilla, film pa je prejel tudi oskarja za masko, ter film Trije plakati pred mestom, v katerem je Frances McDormand za film osvojila oskarja za glavno žensko vlogo, Sam Rockwell pa je dobil oskarja za stransko moško vlogo.

Iztrebljevalec 2049 je dobil oskarja za vizualne učinke in fotografijo, film Koko in velika skrivnost za celovečerni animirani film in izvirno pesem, nagrado za najboljši film v tujem jeziku pa je osvojil čilenski film Fantastična ženska. Med nagrajenci so bili tudi filmi Jaz, Tonya, v katerem je Allison Janney dobila zlati kipec za stransko žensko vlogo, film Fantastična nit za kostumografijo, film Pokliči me po svojem imenu za priredbo scenarija ter film Zbeži! za izvirni scenarij.

Oskarji 2018 - letošnji nagrajenci :

Najboljši film: Oblika vode
Režija: Guillermo del Toro (Oblika vode)
Igralka v glavni vlogi: Frances McDormand (Trije plakati pred mestom)
Igralec v glavni vlogi: Gary Oldman (Najtemnejša ura)
Igralka v stranski vlogi: Allison Janney (Jaz, Tonya)
Igralec v stranski vlogi: Sam Rockwell (Trije plakati pred mestom)
Scenarij po izvirni predlogi: Jordan Peele (Zbeži!)
Prirejeni scenarij: James Ivory (Pokliči me po svojem imenu)
Fotografija: Roger A. Deakins (Iztrebljevalec 2049)

Animirani celovečerec: Koko in velika skrivnost
Tujejezični film: Čile (Fantastična ženska)
Celovečerni dokumentarec: Icarus (Bryan Fogel in Dan Cogan)
Kratki igrani film: The Silent Child
Kratki dokumentarni film: Heaven Is A Traffic Jam on the 405
Kratki animirani film: Dear Basketball
Scenografija: Paul Denham Austerberry, Shane Vieau, Jeff Melvin (Oblika vode)
Mešanje zvoka: Mark Weingarten, Gregg Landaker, Gary A. Rizzo (Dunkirk)
Montaža zvoka: Richard King, Alex Gibson (Dunkirk)

Montaža: Lee Smith (Dunkirk)
Posebni učinki: John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert, Richard R. Hoover (Iztrebljevalec 2049)
Kostumografija: Mark Bridges (Fantomska nit)
Maska in oblikovanje pričesk: Kazuhiro Tsuji, David Malinowski, Lucy Sibbick (Najtemnejša ura)
Izvirna pesem: Remember Me (Koko in velika skrivnost)
Glasbena podlaga: Alexandre Desplat (Oblika vode)

Fotografije: Matt Petit, Todd Wawrychuk, Michael Baker / A.M.P.A.S / arhiv: 90th Oscars® Press Room

Izbor urednika

Spletni urednik, Anja Mrevlje, priporoča