Septembra si po poletnih dopustih in prvih šolskih dneh vzamemo čas zase in svoje razvade. Z ... Več
Triki za zdrave in polne lase & domača maska za lase
Zdravi, voljni, sijoči lasje – ne glede na to, ali imamo kratke lase, bob, ki obkroža naš obraz ali dolge lase kot Zlatolaska - so cilj za vsakogar, vsak dan. Toda zdravi lasje niso produkt čarovnije iz drogerijske embalaže. Tukaj je nekaj enostavnih nasvetov, ki se jih je dobro držati, če si želimo bolj zdravih, voljnih in zapeljivih las.
Medtem ko ima genetika najpomembnejšo vlogo, so naša prehrana, vreme, onesnaženost in pristop k negi las ključni za zdrave, polne in bleščeče lase. Tukaj so zlata vredni nasveti, kako lahko zdrava prehrana in pravilna nega ohranita našo grivo močno dlje časa.
Beljakovine v prehrani
Pravilna prehrana je pomemben dejavnik za zdravje las in lasišča. Lasje so sestavljeni predvsem iz beljakovin, zato ne pozabite zaužiti vsaj 45 gramov beljakovin na dan. Veliko jih najdemo pustem mesu, perutnini, ribah, fižolu, mlečnih izdelkih in jajcih. Prehrana z nezadostno količino beljakovin lahko povzroči šibke in lomljive, kot tudi izgubo las samih.
Cink in izpadanje las
Pomanjkanje cinka lahko povzroči izpadanje las. V svojo prehrano vključite oreščke, kot so brazilski orehi, orehi, pekan orehi, indijski oreščki in mandlji, da preprečite izpadanje. Krožnik napolnite z zelenjavo, sadjem, solato in prehranskimi dodatki, ki naj vsebujejo multivitamin in dodatek cinka. Pijte dovolj vode.
Omega-3 za lepoto
Povečanje vnos omega-3 maščobnih kislin lahko spodbudi produkcijo mešičkov in zlež lojnic. Čeprav to ne bo povzročilo rasti las, lahko izboljša zdravje lasišča. Omega-3 maščobne kisline najdemo v hladnovodnih ribah, kot so losos in sardine. Najdemo jih tudi v lanenem semenu, jogurtu, skuti, solati in žitu.
Spoznajte se
Obstajajo nasprotujoča si mnenja o tem, kako pogosto šamponirati lase. Vse je odvisno od osebnih preferenc in individualnih potreb, ki so odvisne od:
vašega tip in teksture las;
kako pogosto uporabljate izdelke za lase;
vašo stopnjo aktivnosti.
Na primer, ljudje z mastnimi lasmi se bodo morda morali šamponirati vsak dan, ljudje s suhimi lasmi pa manj pogosto.
Izberite pravi šampon
Uporaba napačnega šampona in sredstva za oblikovanje las lahko močno poškodujeta lase. Poiščite izdelke, ki so primerni za vaš tip las – mastne, normalne ali suhe – in se osredotočite na težave, ki jih imate, kot je prhljaj. Poskusite se izogibati šamponom z grobimi sestavinami, kot sta amonijev lavril sulfat ali natrijev lavril sulfat. In ne pozabite, visoka cena ne pomeni nujno kakovosti izdelka.
Nega po šamponiranju
Nega po umivanju s šamponom je pomemben korak pri ohranjanju vaših las mehkih, sijočih in voljnih. Izberete lahko ločen balzam ali šampon, ki balzam že vsebuje. Balzam razčešite za enakomerno porazdelitev. Na laseh ga pustite od dveh do treh minut, potem izperete. Enkrat na mesec uporabite masko za lase - to si lahko pripravite tudi sami doma.
Pravilno umivanje
Strokovnjaki menijo, da številni ljudje pretiravajo s šamponiranjem oziroma se šamponirati sploh ne znajo. Standardna pravila so:
ne umivajte si las več kot enkrat na dan;
uporabite le toliko izdelka, da prekrijete lase;
izogibajte se uporabi zelo vroče ali zelo hladne vode.
Nežno ravnajte z lasmi, ko so mokri - takrat so trikrat bolj dovzetni za lomljenje. Mokrih las ne drgnite z brisačo. Za razčesavanje uporabite glavnik s širokimi zobmi in ne krtačite mokrih las.
Ohranjanje zdravih las
Med sušenjem s fenom začnite z najnižjo temperaturo in po potrebi postopoma povečajte toploto.
Pustite, da se vaši lasje posušijo na zraku, kadar koli je to mogoče.
Spremenite mesto namestitve sponk, tako da zlom ni lokaliziran.
Če si barvate lase, izberite odtenek, ki je od vaše naravne barve drugačen za dva do tri odtenke.
Pogosto masirajte lasišče, da pospešite rast las in povečate krvni obtok.
Redno se strižite – vsakih 10 do 12 tednov – da ohranite zdrave lase in preprečite cepljenje konic.
Striženje
K slabšemu zdravju las največ prispevajo grobi šamponi, tretmaji za lase, oblikovanje las z vročino, izdelki za oblikovanje las in prekomerno krtačenje. Poleg tega so za lase slabega videza krivi tudi:
prekomerno uživanje alkohola,
nizkokalorične in hitre diete,
zmanjšan ščitnični hormon,
pretiran stres,
zdravila za redčenje krvi,
nekatera zdravila na recept za težave s srcem, depresijo, visok krvni tlak in artritis.
Zdravi lasje kljub uporabi likalnika
lase pred ravnanjem zaščitite s sredstvom za zaščito las;
po laseh z likalnikom potegnite le enkrat;
las nikar ne ravnajte z največjo stopnjo vročine;
ne ravnajte mokrih ali vlažnih las;
počakajte, da se zaščitni serum pred ravnanjem posuši;
likalnik za lase redno čistite.
Recept: domača maska za nego las
Sprememba letnih časov, vročina v zaprtih prostorih, zunanji elementi in vroča orodja za lase so le nekateri od krivcev, ki lahko povzročijo nezdrav videz naših las. Na srečo vam ni treba iti v trgovino ali dodati še enega lepotnega izdelka v vašo nakupovalno košarico: lahko se odpravite naravnost v svojo kuhinjo po vsakodnevne sestavine, ki jih lahko vmešate v domačo masko za zdrave lase.
Sestavine:
Pol avokada, 1 žlica olivnega olja, 1 žlica medu in 3 kapljice eteričnega olja po izbiri.
Postopek:
Sestavine damo v električni mešalnik in zmešamo. Ko so popolnoma združene, jih s konicami prstov nanesemo na mokre lase. Lase spnemo v figo, pokrijemo s kapo za tuširanje in jih segrejemo s sušilcem za lase. Pustimo delovati še 20 minut, nato speremo s šamponom.
Foto: Hyeon Choi / Unsplash