Vrvež, gneča, hitenje in polni urniki. Se tudi vaš december po navadi odvija tako? To je čas, ko ... Več
Sadno bogastvo jagodičevja v domačem vrtu
Užitnih plodov jagodičastega sadja v vrtu nikoli ni preveč, saj se v njih skriva pravo bogastvo zdravja. Poleg tega, da so njihovi plodovi zelo okusni, lahko jagodičevje umestimo v zelenjavni vrt ali med okrasne rastline, prostor zanje najdemo v majhnih vrtovih, v večjih in manjših posodah na terasah, pa tudi na balkonih in okenskih policah. Zato je prav, da ta dar narave dopolnjuje prav vsak domači vrt.
Če še niste zasadili svojega vrtička z jagodičevjem, je sedaj skrajni čas, da pohitite in si zagotovite domači vir vitaminov in mineralov. Pri tem je pomembno, da v sadilno jamo ali v posodo, kjer bo rasla izbrana rastlina, pred sajenjem dodamo organsko gnojilo v obliki granul Bio Plantella Nutrivit za jagode in jagodičevje, ki bo poskrbel za pravilno prehrano v prvih mesecih rasti.
Med najbolj znano jagodičasto sadje spadajo jagode, maline, ribez, kosmulje, josta, vse bolj pa so aktualne tudi sibirske borovnice, goji jagode, aronija, fourberries in šisandra. Katero izbrati, bo kar težka odločitev, zato vam tokrat ponujamo opise novejših članic skupine jagodičevja.
Sibirska borovnica
To jagodičevje priporočamo kot nadomestilo za ameriško borovnico, saj je sibirska borovnica veliko manj zahtevna za gojenje (ne potrebuje kislih tal), poleg tega pa tudi bolj odporna na bolezni in škodljivce. Plodovi so bogati z vitaminoma C in B, vsebuje številne minerale in betakaroten in je sladkasto-kiselkastega okusa. Z uravnoteženo prehrano, predvsem s sadjem in zelenjavo, dobimo dovolj vitamina C. Veliko vitamina C dobimo tudi z uživanjem črnega ribeza, pomaranč in drugih citrusov, kivija, jagod in ostalega sadja. Tudi sibirska borovnica je hvaležna za gnojenje in dognojevanje z organskim Bio Plantella Nutrivit za jagode in jagodičevje. V začetku pomladi pa pognojimo tudi vse jagodičevje, ki raste v vrtu, to gnojilo pa je primerno tudi za dognojevanje med letom.
Goji jagode
Goji jagode vsebujejo številne vitamine, aminokisline in druge aktivne snovi in se največkrat uporabljajo za dvig nizke življenjske energije. Delujejo tudi proti splošni utrujenosti in šibkosti, regenerirajo tkivo, krepijo telo po bolezni in med okrevanjem. Koristna je tudi za razstrupljanje telesa, izboljšanje vida, zdravljenje bolečin v sklepih. V alternativni medicini se uporablja tudi proti staranju organizma, zdravljenju impotence, neplodnosti. Ljubitelji vrtnarjenja jo največkrat sadijo zaradi poživljajočega učinka, saj povečuje spolno slo oz. deluje kot naravni afrodizijak. Ker zraste do tri metre visok grm, jo lahko vzgajamo v drevo s povešajočimi vejami.
Aronija
Aronija ima poleg zdravilne vrednosti tudi veliko okrasno vrednost. V okras so poleg cvetov tudi jesensko obarvani listi. Plodovi aronije pripomorejo k boljšemu počutju, zagotavljajo več energije, zavirajo proces staranja in ščitijo pred negativnimi učinki prostih radikalov. Aronija je bogata z vitamini (C, E, B2, B6, folno kislino) in barvili antociani. Plodove je najbolje uživati sveže, sušene, predelane v marmelade.
"Fourberries"
Velja za osupljivo novost na področju jagodičja. Gre za rastlino z užitnimi in okrasnimi lastnostmi. To prečudovito jagodičevje cveti kot forzicija, dehti kot nageljček, rodi plodove, podobne josti, je brez neprijetnega okusa po črnem ribezu in za nameček se jeseni obarva kot najbolj žlahten pahljačasti javor. Le kdo si je ne bi želel v vrtu? To je zagotovo prava izbira za popestritev vsakega vrta. Za optimalno zalogo hranil je treba tako kot pri vsem jagodičevju poskrbeti že pri sajenju, zato ob zasipavanju sadike zemljo obogatimo z organskim gnojilom v obliki granul Bio Plantella Nutrivit za jagode in jagodičevje.
Šisandra
Ker šisandro uvrščamo med plezalke, za sajenje izberemo prostor poleg vrtne ograje ali kake druge opore, ki ji nudi možnost vzpenjanja. Uporablja se za izboljšanje zdravja kože, proti nespečnosti, proti raznim infekcijam in proti kašlju. Raziskave kažejo, da visok nivo lignanov v telesu zniža nevarnost srčno-žilnih obolenj, osteoporoze in različnih oblik raka. Prav tako lignan deluje kot antioksidant, kar prispeva k boljšemu počutju, pozitivno vpliva na kožo in oči ter v splošnem zavira proces staranja. Šisandra zvišuje refleksne živčne odzive in 2-3x izboljša umske sposobnosti. Deluje pomirjevalno, zdravi depresijo, pomaga premagati stres, priporočajo jo tudi pri motnjah spanja in nespečnosti. Cenjena je kot krepčilo za celo telo, ker krepi, poživlja številne notranje organe (uporabljali so jo ruski športniki za poživitev telesa pred napori). Je tudi eno najbolj znanih spolnih krepčil za moške in ženske.
Članek je pripravil: Vanes Husić, strokovnjak agronom Kluba Gaia