Po svetu z najbolj znanimi oblikovalci

Anja Mrevlje 23.10.2016
Po svetu z najbolj znanimi oblikovalci

Pri svojem delu so razpeti na vse konce sveta, nekateri celo letala imenujejo svoj dom, tako da poleg rojstnega kraja vsak od njih goji poseben odnos z enim krajem (ali več) na zemeljski obli, ki ga imenujejo dom. Mogoče tudi sami najdemo namig za nekoliko drugačen urbani potep.

Marcel Wanders, Amsterdam, Nizozemska

Foto: Andraz Amsterdam Prinsengracht, Marcel Wanders, marcelwanders.com.

Eno najbolj zabavnih kolekcij je na letošnjem londonskem oblikovalskem festivalu (London Design Festival), ki je potekal konec septembra, predstavil nizozemski oblikovalec Marcel Wanders za znamko Alessi. Rojen v mestecu Boxtel na jugu Nizozemske, je leta 1995 odprl svoj studio v Amsterdamu, kjer še vedno večinoma ustvarja, napreden in liberalen duh Amsterdama pa je močno prisoten tudi v njegovih delih. Mednarodno prepoznaven je postal leta 1996, ko je predstavil stol the Knotted Chair, nam pa je bolj poznan kot eden od ustanoviteljev znamke Mooi, za katero je svojo znamenito svetilko Lolita oblikovala slovenska oblikovalka Nika Zupanc. Marcel Wanders, v svetu oblikovalcev znan kot “Lady Gaga oblikovanja”, se je s svojo ekipo podpisal pod več kot 1.700 projektov, prej omenjeni projekt petih kuhinjskih pripomočkov, ki jih je oblikoval za Alessi, pa so navdihnili cirkuški šotori, sloni, artisti in orjaki. Gre za omejeno serijo na le 999 kosov, zato se bo treba zelo potruditi, če želimo, da bodo krasili naše kuhinjske police.
marcelwanders.com

Foto: Marcel Wanders Studio

Philippe Starck, Pariz, Francija

Megazvezdnik industrijskega in notranjega oblikovanja, Philippe Starck, se je rodil v modni prestolnici sveta, Parizu. Oče, letalski inženir, in mama, slikarka, sta spodbujala Philippovo ustvarjalnost, ki se je kazala v razstavljanju in ponovnem sestavljanju koles, motorjev in ostalih uporabnih predmetov. Po študiju na zasebni šoli Ecole Nissim de Camondo v Parizu je mednarodno slavo začel žeti leta 1982, ko je opremil notranjost stanovanja nekdanjega francoskega predsednika Françoisa Mitterranda. Danes si skoraj ne moremo zamisliti hotela, restavracije ali bara, ki se štejejo med oblikovalske presežke, pod katere ne bi bil podpisan gospod Starck. Zase pravi, da živi v svojem zasebnem letalu, s katerim potuje med projekti, ki jih nadzoruje, najraje pa se ustavi v eni od svojih treh zasebnih rezidenc. Ker mest ne mara, si je domovanje uredil na beneškem otočku Burano, na španski Formenteri, najraje pa s svojo ženo Jasmine čas preživlja na farmi ostrig v južni Franciji, blizu Cap Ferreta.
starck.com

Philippe Starck, Pariz, Francija.

Karim Rashid, Kairo, Egipt

 Bosco Pi v Moskvi, arhiv Karim Rahid.

Eden najbolj znanih industrijskih oblikovalcev Karim Rashid se je rodil v Kairu, egipčanskemu očetu in angleški mami. V njegovih otroških letih se je družina izselila v Kanado, kjer je leta 1982 diplomiral na Univerzi Carleton v Ottawi. V svoji bogati karieri se je podpisal pod več kot 3.000 predmetov, prejel več kot 300 nagrad in delal v več kot štiridesetih državah, med njimi pa še posebno ljubezen goji do držav nekdanje Jugoslavije. Leta 2008 se je namreč poročil s Srbkinjo Ivano Purić. Njun odnos je podoben hollywoodski zgodbi – za prvi zmenek sta si izbrala korejski Seul, da bi bila oba resnično daleč od svojih domovanj. Čeprav par večino časa preživi v New Yorku, sta si v Beogradu uredila stanovanje (pravzaprav ga je uredil Karim), oblikovalec pa je osmislil tudi nekaj zanimivih prostorov v srbski prestolnici, med njimi restavracijo Majik (Džorža Vašingtona 38) in eno od lekarn Oaza Zdravlja.
karimrashid.com

Karim Rashid. Foto: Randy Krisp, arhiv Gorenje.

Patricia Urquiola, Oviedo, Španija

Španka po rodu in bolj Milančanka kot Italijanka po duši, kot se sama opisuje, je bila rojena v Oviedu, arhitekturo pa je študirala v Milanu, kjer je leta 2001 odprla svoj studio, ki je do danes prerasel v globalno podjetje. Elegantna in za mnoge prva dama industrijskega oblikovanja, ki ustvarja tudi kot arhitektka, trdi, da se obe poslanstvi – oblikovalca in arhitekta – dopolnjujeta. Spominja se, da jo je Milano prevzel že v študentskih letih, kjer je bila na površju pridna deklica, ki je vestno opravljala domače naloge, v resnici pa ni bila tako zelo nežna. Znana je predvsem po svojih svetlih, poetičnih oblikah pohištva, v katerih išče oddaljeno povezavo z obrtniki in rokodelci preteklosti. Vsakič, ko potuje v novo državo, prav zato obiskuje muzeje domače obrti in rokodelstva.
patriciaurquiola.com

Patricia Urquiola, Oviedo, Španija

Martin Brudnizki, Stockholm, Švedska

Švedski dizajn ni le Ikea – eden od razlogov za njeno mednarodno prepoznavnost je tudi oblikovalec in arhitekt Martin Brudnizki, ki ga oblikovalski svet časti kot enega najboljših opremljevalcev hotelov in restavracij. Rodil se je v Stockholmu, po študiju notranje arhitekture in oblikovanja na ameriški univerzi v Londonu pa se je za stalno preselil v angleško prestolnico in tam leta 2000 odprl svoj studio, ki se je leta 2012 razširil še na studio v New Yorku. Danes je Brudnizki razpet med obema velemestoma, še vedno pa se spominja, da je bila prva zgradba, ki ga je resnično prevzela in navdihnila za študij arhitekture, stockholmska knjižnica, saj je v delu Gunnarja Asplunda videl monumentalnost klasičnih oblik, dekoracija pa je omejena na najbolj abstraktne geometrijske oblike. Še danes rad zavije v restavracijo Prinsen v Stockholmu, saj ima ambient predvojnega bistroja, ponuja pa odlične švedske specialitete. Navdušuje ga tudi nam veliko bližji razstavni prostor italijanskega podjetja Olivetti na Trgu svetega Marka v Benetkah, ki si ga je zamislil Carlo Scarpa in ki redefinira odnos med naravo in arhitekturo.
mbds.com

Foto: Luca Marziale

Konstantin Grcic, München, Nemčija

Plank.it

“Najboljši projekti so tisti, ki te vodijo nekam, kjer še nisi bil,” je ob odprtju svoje razstave Panorama poudaril nemški oblikovalec srbskih korenin Konstantin Grcic. Rodil se je v Münchnu leta 1965 in se leta 1985 preselil v Veliko Britanijo, kjer se je v šoli za oblikovanje lesa na kolidžu Parnham izučil za izdelovalca omar, preden se je posvetil študiju na Kraljevem kolidžu za umetnost v Londonu. Od leta 1991 v Münchnu vodi svoje podjetje KGID (Konstantin Grcic Industrial Design), najbolj pa je znan po svojem stolu Chair_One iz leta 2004 in svetilki Mayday iz leta 1999. Lani sta skupaj s Patricio Urquiola prejela prestižno nagrado revije Wallpaper, Designer Of the Year (oblikovalec leta), kar je le ena od potrditev, da je bila odločitev mladega Konstantina – ki je kot otrok zelo rad gradil stvari, a se je po srednji šoli, ko je spoznal delo restavratorjev in mizarjev, odločil, da bo, namesto da bi gradil v matičnem Münchnu, predmete raje oblikoval – pravilna.
konstantin-grcic.com

Foto: Depositphotos

Zaha Hadid, Bagdad, Irak

Zaha Hadid, Bagdad, Irak

Najboljši dokaz, da talentirani in delu predani oblikovalci in arhitekti prihajajo z vsega sveta, je leta 1950 v Bagdadu rojena Zaha Hadid. Prva ženska, ki je kot arhitektka osvojila arhitekturnega oskarja, Pritzkerjevo nagrado, je bila rojena v ugledni družini še pred začetkom dolgotrajnih vojn, ki uničujejo državo. Njen oče je bil premožen industrialist in soustanovitelj iraške Narodne demokratske stranke, mama pa je bila umetnica iz Mosula. V šestdesetih letih so Zaho poslali v šole v Švico in Veliko Britanijo, zatem je študirala matematiko v Bejrutu v Libanonu in se leta 1972 dokončno preselila v London, kjer je preživela večino svojega prekratkega življenja. Leta 1980 je odprla svoje podjetje Zaha Hadid Architects, ki ga je vodila do svoje nenadne smrti marca letos. Zaha Hadid se je podpisala po nekatere od najbolj drznih arhitekturnih projektov sedanjosti, med njimi naj omenimo vodni center, zgrajen za olimpijske igre v Londonu, smučarsko skakalnico Bergisel v Innsbrucku, opero v Guangzhouju na Kitajskem, 22. septembra pa so odprli zgradbo luške uprave v Antwerpnu. Čeprav Zahe ni več, njena dela postajajo kultna in tako je konec septembra Messnerjev gorski muzej na Južnem Tirolskem v Italiji prejel nagrado Svetovne arhitekturne skupnosti (World Architecture Award). Do 27. novembra si lahko v palači Franchetti v Benetkah ogledamo razstavo, posvečeno izjemnemu opusu arhitektke.
zaha-hadid.com

London Aquatics Centre. Foto: Hufton+Crow.

Besedilo: Jasmina Dvoršek

Izbor urednika

Spletni urednik, Pika Zrim, priporoča