Kako do lepšega sveta in zelene narave

N. E. 22.09.2017
a

Varčna arhitektura za zeleno okolje

Eden od najpriljubljenejših varčnih in okolju prijaznih načinov gradnje je nizkoenergijska oziroma še naprednejša pasivna gradnja. Vodilni na tem področju so tudi sistemi slovenskega podjetja Lumar, ki si prizadeva svojim strankam omogočiti kar najboljši izkoristek energije in udobno bivanje. Vrhunska kakovost življenja in ekološka ozaveščenost sta glavni vodili, ki podjetje vodita v razmišljanju, gradnji in inovacijah ter ustvarjata moderne arhitekture, ki pomagajo trajnostno varovati naravo.
lumar.si

Lumar.

Koncept deljenih vozil za manj CO2

Dobro leto je minilo od predstavitve storitve Avant2Go, prve souporabe 100-odstotno električnih vozil pri nas, in snovalci so nam z veseljem predstavili dosežene mejnike: trikratno povečanje števila postajališč in vozil, več kot milijon prevoženih brezemisijskih kilometrov, več kot 150 organiziranih izobraževanj, širok starostni razpon uporabnikov, prva brezemisijska povezava slovenske prestolnice z letališčem, širitev v Maribor, Kranj in Mursko Soboto, dodani novi modeli vozil (volkswagen e-golf, BMW i3 in renault zoe) z večjimi baterijami ... Kot naslednjo fazo razvoja načrtujejo še tesnejše povezave med lokacijami in širitev v prvo mesto izven naših meja.
avant2go.com

Avant2Go.

Regata za pitno vodo

Art Generator Initiative (LAGI) je mednarodno priznan natečaj, ki spodbuja izgradnjo estetskih objektov javne infrastrukture, s katerimi se v čim večji meri izkoriščajo obnovljivi viri energije, hkrati pa vplivajo tudi na lepši izgled mesta in ozaveščenost ljudi in ustvarjajo bolj zdravo okolje. Na tekmovanjih se uporabljajo najnovejše tehnologije in znanje s področja zelenih virov energije, enako vlogo pa igrajo tudi estetika in inovativne oblike umeščanja javnih infrastruktur v prostor. Natečaj poteka vsaki dve leti, naslednjega pričakujemo naslednje leto. Prvo nagrado je lani prejel projekt Regata H2O, ki v svoja jadra lovi veter in meglo na morju ter ju pretvarja v pitno vodo in energijo.
landartgenerator.org

Projekt Regata H2O/Arhiv LAGI.

Lahkoten korak, ki čisti oceane

V ekološkem ozaveščanju je vse glasnejši tudi športni "prvak" Adidas. Osredotoča se predvsem na plastične odpadke, ki vse bolj intenzivno onesnažujejo oceane ter ogrožajo koralne grebene in druga morska bitja. V sodelovanju s skupnostjo Parley, ki se zavzema za varovanje naravne dediščine sveta, so ustvarili čudovito linijo vrhunsko izdelanih športnih oblačil in superg iz reciklirane plastike.
adidas.com

Adidas

Prvo gozdno mesto na svetu  

Onesnaženje zraka postaja globalna težava, še posebej pa se z njo soočajo v azijskih velemestih, zato so zasnovali koncept zelenega mesta, ki bo pomagal čistiti kontaminirano ozračje. V mestu Nanjing bo zraslo prvo gozdno mesto, ki si ga je zamislil napredno misleči italijanski arhitekt Stefano Boeri, ki je stolpnico z vertikalnimi vrtovi že postavil v Milanu. Na Kitajskem bodo tako nastale urbane skupnosti z bogatim zelenjem, ki bodo pripomogle k višji kakovosti bivanja, hkrati pa tudi k čistoči zraka.
stefanoboeriarchitetti.net/en

Prvo gozdno mesto na svetu

Kilometri brez emisij

Velik korak v ekologiji je v zadnjih letih naredila tudi avtomobilska industrija. Sicer je prvi avtomobil na električni pogon zasnoval že Thomas Parker leta 1880, še pred izumom motorja z notranjim izgorevanjem, a so nato dolga leta na cestah kraljevali slednji, delujoč na derivatna goriva. Razvoj električnih avtomobilov se je ponovno uveljavil ob prelomu tisočletja, in sicer z uporabo litij-ionske baterije, ki omogoča daljše premike. Danes vemo, da so električni avtomobili pomembni za zmanjšanje izpustov v naše ozračje, zato modele teh avtomobilov razvijajo že skoraj vse avtomobilske znamke. Zaenkrat je najbolj luksuzna serijsko proizvedena tesla, pred letom pa je z električnim hiperšportnikom ves svet navdušil tudi hrvaški Rimac. Različico električnega avtomobila najdemo tudi pri proizvajalcu najbolj »ljudskih« avtomobilov – Volkswagnu, ki je z letošnjim letom na naše ceste pripeljal prenovljeni e-golf. V številu električnih avtomobilov zaenkrat vodi Norveška, ki tudi sicer veliko kapitala vlaga v ozaveščanje in razvoj ekoloških tehnologij in ukrepov.

Foto: Arhiv Volkswagen

Urbana mobilna prihodnost

Električni avtomobili pa niso le ekološki, temveč tudi tehnološko neverjetno napredni. Svojo študijo oziroma koncept mobilne prihodnosti je te dni, ko poteka eden največjih avtomobilskih salonov v Frankfurtu, predstavil tudi Smart. Futuristični in samovozeči smart vision EQ fortwo, ki je zasnovan z mislijo na souporabo, še vedno deluje prostorsko priročen in nadvse primeren za mestno vožnjo. Gre za prvi smart z oznako Daimlerjeve nove podoznake EQ, v okviru katere bodo Nemci predstavili več kot 10 električnih modelov. Do leta 2030 naj bi v podjetju razvili tudi način samostojne vožnje, kjer bi avto s pomočjo podatkovne povezave individualno premagoval kilometre brez človeškega voznika.
smart.com

Foto: Arhiv Daimler

V trgovino brez embalaže?

Po zgledu evropskih prestolnic naj bi tudi Ljubljana v bližnji prihodnosti končno dobila prvo živilsko trajnostno trgovino brez embalaže. Alternativno nakupovalno središče naj bi v mestu odprla Snaga in MOL v sodelovanju z nekaterimi drugimi partnerji, v sklopu trgovine pa bo svoj prostor dobila tudi izposojevalnica, ki opozarja na nujno zmanjšanje potrošnje in recikliranje. Karto nekaterih trgovin Zero Waste pri nas, v katerih je mogoče kupiti določene izdelke brez embalaže, saj prineseš svojo ali pa je ta vračljiva, najdemo na spletnem portalu društva Ekologov brez meja.
snaga.si
manjjevec.si

Izbor urednika

Spletni urednik, Pika Zrim, priporoča