Glamping – ko taborjenje postane luksuzni oddih

Anja Mrevlje 12.06.2016
Glamping – ko taborjenje postane luksuzni oddih

Kaj se skriva za besedo glamping? Skovanka, ki se je pojavila v Angliji leta 2005, združuje "taborjenje z razkošjem bivanja doma ali v hotelu", kot besedo definira Wikipedija. Koncept sicer ni povsem nov, temveč sega že v 20. leta prejšnjega stoletja, ko so premožni Britanci in Američani na safarijih v Afriki prenočevali v bogato založenih in opremljenih taborih, v katerih so imeli na voljo vse od električnih generatorjev do butlerjev in zabojev s šampanjcem. Skoraj stoletje kasneje smo za tako razvajanje dobili tudi izraz. O glampingu se je v tujini pravzaprav zares začelo pisati leta 2008, ko so sredi neokrnjene narave v Montani v Združenih državah Amerike sprožili pravo revolucijo s kampiranjem v safari šotorih za petične goste. Cene tam niso bile ravno »taborniške« (v ZDA, Kanadi in Afriki lahko za eno noč odštejemo tudi tisoč dolarjev), a ni treba dolgo iskati, da najdemo tudi povsem dostopne različice po 50 evrov na noč.

Bled Garden Village

Pri nas so koncept prvi povzeli v Campingu Bled oziroma podjetju Lushna, ki se ukvarja z izdelavo unikatnih turističnih objektov iz lesa. Leta 2010 sta se tako rodili prvi dve pilotni "gozdni vili", eko leseni strukturi z vsemi značilnostmi šotora, a udobjem štirih trdnih, neprepustnih sten, ki jih klasično taborjenje ne ponuja. Pilot je bil več kot uspešen in iz dveh gozdnih vil s kadjo z vročo vodo je zrasla eko vasica z 12 hiškami iz macesna, ki danes ponuja še zasebne kopalnice, savne, prostor za masažo in zajtrk v košarah za piknik. Ker je bilo povpraševanja ogromno, so lani vas razširili še s štirimi družinskimi eko hiškami. Kar je najbolj zanimivo, je, da je imel blejski kamp do uvedbe glampinga le odstotek domačih gostov, zdaj pa kar 30 odstotkov "glamp" gostov predstavljajo Slovenci. O gozdnih vilah (cena: od 51 evrov na noč dalje) se je naglo širil glas po vsej državi in kar nekaj posnemalcev si je prišlo v živo ogledat, kako zadeva deluje in kako bi jo lahko prenesli v svoje okolje – pa naj bodo to vinski sodi, preurejeni v »glamp« prenočišča na Ptuju, ali pa luksuzna glamping vas na Ljubnem.

Glamping resorti pri nas

Bled Garden Village

Če so blejske gozdne vile vsem dostopni glamping, sosednja Garden Village ne skriva, da meri na petične goste. S cenami, ki se gibljejo od 90 evrov za šotor do 280 evrov za hiško na drevesu, si tovrstni glamping običajno privoščijo premožnejši tujci, lastniki resorta pa ga tudi oglašujejo praktično izključno na tujih trgih. Oblikovalec Borut Kokelj in podjetnik Borut Kelih sta leta 2014 na 8.000 kvadratnih metrih opuščene blejske vrtnarije, 300 metrov od Blejskega jezera, postavila eko turistični kompleks iz do narave prijaznih materialov, organsko umeščen med drevesa, ribnik, zelenico in potok. Šest je lesenih hišk na drevesih, šest velikih glamping šotorov, dva luksuzna apartmaja in devet popolnoma osnovnih šotorov ob potoku, iz katerih lahko gostje lovijo postrvi. Če nam samooskrba ne diši, s snovalcem nagrajen kompleks zajema še restavracijo Vrtnarija z mizami, na katerih raste trava, in butično trgovinico s slovenskimi izdelki.
gardenvillagebled.com/si

Gozdne vile, arhiv Sava hoteli Bled

Herbal glamping resort Ljubno

Zgodbo blejske eko vasice nadaljuje letos odprti Herbal, še en izrazito luksuzni glamping na Ljubnem ob Savinji, kjer bomo za šotor v sezoni odšteli kar 320 evrov na noč. Poleg udobnih glamuroznih šotorov s televizijo, džakuzijem in sefom pred očmi radovednežev skrit resort nudi še zeliščni vrt (ki zalaga tudi letoviško restavracijo), zeliščno trgovino, zeliščno delavnico, v kateri si gostje lahko izdelajo lastna mila, in zeliščni wellness. Mimogrede, pri Charmingu, kot se imenuje blagovna znamka, specializirana za glamping po Sloveniji, v kratkem načrtujejo še izpostavi Vineyard na Blaguškem jezeru in Bronze Spa na Kopačnici.
charmingslovenia.com/sl

Herbal glamping resort Ljubno

Vinski sodi na Ptuju

V sklopu hotelske verige Sava so na Ptuju leta 2012 za turiste odprli Vinsko vas z osmimi odsluženimi vinskimi sodi, s 14.000 litri prostornine ravno prav velikimi za eno zakonsko posteljo in prostor za prtljago, medtem ko je deveti sod preurejen v savno. Obnovljeni in impregnirani hrastovi sodi z okencem so ogrevani in imajo električni priključek. Postavljeni so okoli osrednjega trga, vinsko vas pa obdajajo še avtohtone vinske trte. Cena tega, da se v spanec zazibljemo ob aromah haložana? Od 66 evrov na noč.
sava-hotels-resorts.com

Glamping Vinska vas, Terme Ptuj

Turizem Malerič ponuja glamping v idilični vasici

Svoj glamping imajo tudi v Beli krajini, natančneje v idilični vasici Podlog pri Dragatušu, kjer so leta 2014 apartmajem dodali še štiri glamurozne mobilne hišice modernega dizajna. 40 kvadratnih metrov velike hišice s televizorjem, sanitarijami in dnevno sobo lahko sprejmejo do štiri osebe, imajo pa tudi zunanjo teraso. Za vse goste so na voljo wellness prostor, rekreacijski prostor, skupni prostor in naravni plavalni ribnik. Cena? Od 90 evrov dalje.
glamping.turizemmaleric.si

Turizem Malerič

Kamp Korita v Bovcu

V Triglavskem narodnem parku zaradi strogih pravil ni kaj veliko možnosti za postavitev kakega res luksuznega resorta, čeprav bi verjetno številni radi odšteli mastne denarce, da bi lahko prenočevali kot kralj v enem najlepših delov Slovenije. Tako lahko razne glamping variante obstajajo zgolj v sklopu že obstoječe peščice kampov, kot so Korita, umeščena ob cesti Bovec–Trenta, tik nad malimi koriti smaragdne Soče. Kamp, namenjen predvsem adrenalinskim navdušencem, pohodnikom in ljubiteljem aktivnega preživljanja dopusta, so leta 2014 prenovili in dodali štiri glamping lesene hišice – soške vile. Cena ... 50 evrov za dva.
camp-korita.com

Kamp korita v Bovcu, arhiv Kamp Korita

Natura Eco Camp v objemu Kranjske Gore

Gorenjska glamping izdaja se s svojo rustikalnostjo, jelenjim rogovjem nad vhodom in iz polen zbito posteljo morda še najbolj približa tistim iz Montane. Natura Eco Camp v Kranjski Gori nudi tri velike safari šotore (cena od 75 evrov dalje), tri hiške na drevesu (od 65 evrov dalje) in sto klasičnih šotorišč, ob tem pa se trudijo pustiti čim manjši odtis na okolje. Tako je ekološko vse od detergenta in kozmetike v kopalnici, elektriko črpajo iz sončnih celic in uporabljajo izvirsko vodo. Za goste organizirajo tudi izlete, na katerih nabirajo lokalna zelišča.
naturaecocamp.si

Natura Eko Camp, arhiv natura Eko Camp

Besedilo: Kaja Ignjatović

Izbor urednika

Spletni urednik, Pika Zrim, priporoča